Svadobné zvyky

Tu je návod ako starejší alebo poverený člen svadobnej veselice môže obohatiť priebeh svadobného diania.

Sťahovanie podväzku.
Starejší zavolá na parket mladomanželov. Ženíchovi zadá úlohu: “chceme ťa vyskúšať aký budeš náruživý manžel. Vrhol si sa do manželského života a všetci potrebujeme vedieť aký si chlap. Predstav si, že si sa stavil s kamarátmi, že budeš nosiť ruky 24 hodín vo vrecku bez toho aby si ich z vrecka vytiahol. Rozhodol si sa čestne pristúpiť k stávke a úlohu splniť. Prídeš domov a tam ťa čaká milujúca manželka. Dostanete chuť na milovanie. Teraz nám ukáž ako dokážeš bez pomoci rúk povyzliekať svoju manželku. My vieme, že nevesta má na nôžke šťastíčko – modrú čipku. Bez pomoci rúk ju z toho šťastíčka povyzliekaj. Nevesta vyloží nohu na pripravenú stoličku. Ženích si dá ruky do vreciek a pomocou úst stiahne čipku z nohy (cez obutú topánku). Starejší to komentuje. Keď sa mu to podarí, tak si mladí dajú bozk a zatancujú si spolu.

Klobúkový tanec.
Dnes sa už moc klobúky nenosia a preto je aj veľmi ťažké si túto hru zahrať.
K tejto hre je potrebné mať toľko klobúkov, koľko chlapov bude tancovať. Muži sa postavia do kruhu, na hlavy si nasadia klobúky a chytia sa za ramená. Začne hrať hudba a chlapi si prekladajú klobúky z hlavy na hlavu. Hudba postupne zrýchľuje. Komu padne klobúk, vypadne z kola von. Kto zostane posledný, vyhráva

Ako sa mladomanželia poznajú?
Do stredu parketu si chrbtami k sebe sadnú na dve stoličky mladomanželia. Prvý družba ich požiada o vyzutie obidvoch topánok. Nevesta si vymení jednu topánku so ženíchom, tak aby obaja mali dve rôzne topánky. Potom im dáva otázky týkajúce sa hospodárenia v ich budúcej spoločnej domácnosti. Napr. „Kto bude prať?“. Podľa odpovede budú mladomanželia dvíhať jednu alebo druhú topánku. Keďže sú obrátení k sebe chrbtom, nevidia akú topánku zdvihne ten druhý. Keď zdvihnú obaja rovnakú topánku, tak majú bod. Ďalšie možné otázky: „Kto bude chodiť na nákupy?“, „Kto bude platiť účty?“, „Kto bude prebaľovať deti?“, „Kto bude umývať okná?“ apod. Do dávania otázok sa môžu po prihlásení a vyzvaní zapojiť aj ostatní svadobní hostia.

Tanec s balónikmi
Tancuje sa v pároch. Ženy si na nohu priviažu balónik. Chlapi majú pri tanci za úlohu nohou prasknúť balón okolo tancujúcim párom ale zároveň tancovať so svojou partnerkou. Partnerky sa snažia svoje balóniky uchrániť. Víťazí pár s posledným neprasknutým balónikom.

Metlový tanec
Podstatou metlového tanca je vymieňanie si partneriek počas tanca a kto tancuje s metlou musí zakaždým keď prestane hrať hudba, pustiť metlu na zem a uchytiť tanečnicu inému tanečníkovi. Ideálne je spraviť metlový tanec vtedy, keď je na parkete viac tanečných párov. Príde prvý tanečník s metlou a tancuje s ňou pokiaľ hrá hudba. Keď prestane hudba hrať, odhodí metlu a schytí okolo pása prvú ženu, ktorá je najbližšie. Pán bez partnerky si musí zodvihnúť metlu, aby s ňou tancoval keď začne hudba znovu hrať. A takto to pokračuje do kola. Všetci partneri si musia vymeniť partnerky, nesmú tancovať s tou, s ktorou začali tancovať, na začiatku metlového tanca

Odčepčenie nevesty
Vrcholom svadby je obrad odčepčenia, ktorý sa robí o pol noci
Aby to aj navonok bolo vidieť, predstavoval to akt snímania symbolov slobodných (u nevesty je to vienok a u ženícha pierko), ktorý sa u nevesty niekedy nahrádzal čepcom – preto ten názov odčepčenie.
Aby tento akt vyznel slávnostne, vznikali rôzne scénky spojené s piesňami a hovoreným slovom vo veršoch. Každá oblasť, mala jeho svojské prevedenie. Tento krásny slávnostný akt sa dá urobiť aj celkom jednoduchým spôsobom, ktorý Vám tu ponúkam.

cepcenie.jpg

Do stredu parketu sa uložia dve stoličky, pre nevestu a ženícha.
Po usadení mladého páru, vytvoria družičky a družbovia polkruh okolo ich stoličiek.
Potom prichádza starejší z prvým družbom a jeho družičkou.
Starejší hovorí neveste:
Išiel mládenec cez háj zelený, postretol on devu, mala vienok bielený. A spýtal sa jej po prvý raz: „Deva, dáš si vienok sňať, alebo hlávku sťať?“
Nevestina odpoveď je: „Hlávku sťať!“ Tým dáva povel pre družbu, aby jej akože išli hlávku sťať. Starejší ich prehovára a súčasne dohovára neveste, aby si to rozmyslela a tým jej dáva druhú šancu, čím sa celý úkon ešte raz opakuje.
Až na tretí raz nevesta privolí: „Vienok sňať!“ , čo je pokyn pre krstnú mamu, alebo prvú družičku, že jej môže dať dole vienok, všetko za hudobného podfarbenia piesne „Od Buchlova vietor veje“. Následne sa uviaže neveste na hlavu šatka, voľakedy čepiec.
Potom prvá družička sníme pierko zo ženícha a namiesto pierka dostane na hlavu klobúk a môže sa mu sako obrátiť podšívkou von a také obliecť, tiež za doprovodu hudby a spevu.
Keď už sú nevesta a ženích bez symbolov slobodných, dostanú možnosť dať tieto znaky slobodných tým dvom nádejným adeptom na ženenie, ktorým by to do roka a do dňa dopriali. Nevesta a ženích si spoločne zatancujú a nevesta sa odoberie prezliecť zo svadobných šiat.

Rozbitie taniera (pohára).
Pri príchode mladomanželov na miesto konania svadobnej hostiny a následnom privítaní personálom, nechá niekto z personálu padnúť na zem tanier alebo pohár, ktorý musia mladomanželia zamiesť. Mladomanžel zametá a nevesta mu to trošku komplikuje rozkopávaním po zemi.
Symbolika – črepy prinášajú šťastie a vôľa mladomanželov že budú vždy spolupracovať a vzájomne si pomáhať.
Slávnostný prípitok.
Prípitok i modlitba patrí medzi slávnostné záležitosti svadby a zvyčajne ich prednesie starejší alebo krstný otec. Po skončení slávnostnej reči zaspievame „Živio“.

Spoločné jedenie polievky.
Spoločné jedenie polievky novomanželov z jedného taniera na svadobnej hostine má symbolizovať ich spoluprácu a súdržnosť. Aby to nemali také ľahké, starejší im nechá len jeden tanier. Za takýchto sťažených podmienok, sa mladomanželia významne podieľajú na vytváraní dobrej nálady.
Symbolika spoločného jedenia znamená, že odteraz sa budú svorne o všetko deliť, o starosti ale aj radosti..  Kvôli tejto výstižnej symbolike je tento zvyk dodnes rozšírený.
V niektorých regiónoch sa používa pri jedení polievky veršovačka „polievka je málo slaná, nevesta je nebozkaná“ Do rytmu sa lyžicou klepe pri veršovaní po tanieroch a opakuje sa pokiaľ sa mladomanželia nepobozkajú. Môžete to v priebehu jedení polievky zopakovať aj viac krát, maximálne tri krát.

Prvý manželský tanec a rodičovský tanec.
Prvý spoločný manželský tanec sa začína po prvom hlavnom jedle, novomanželia spolu prvý krát tancujú, zvykneme hrávať slávnostný valčík Dunajské vlny. Svadobčania môžu okolo nich utvoriť kruh. Zväčša po prvej polovici vybranej skladby sa mladomanželia rozdelia, ženích tancuje s nevestinou matkou, nevesta so ženíchovým otcom a matka ženícha s nevestiným otcom.
Po odohratí prvej piesne oznámime všetkým prítomným, že sa týmto krokom otvorila svadobná zábava, svadobní hostia sa môžu popárovať a voľne zabávať.
Zvyčajne sa do úvodného prvého kola zaraďuje 5 – 6 pesničiek.

Venčekový tanec.
Tanec sa zvykne robiť okolo desiatej – jedenástej hodiny, ale každopádne by mal byť pred polnocou.
Sú rôzne spôsoby akými svadobčania finančne prispievajú mladomanželom. Jedným z nich je aj venčekový  tanec. Tanec so robí nasledovným spôsobom:
Svadobný hostia utvoria na tanečnom parkete kruh v strede ktorého sú mladomanželia a krstná mama, ktorá môže sedieť na stoličke a drží tanier na peniaze prikrytý obrúskom. Svadobčania postupne pozývajú do tanca nevestu aj ženícha a tanec si vždy zaplatia na tanier u krstnej mamy tak, že vložia do taniera taký obnos peňazí aký uznajú za vhodné.
Býva zvykom že počas tanca sa tým čo už zaplatili za tanec nalieva pálenôčka alebo sa dávajú malé medovníčky.
Tancuje sa krátko aby sa všetci prestriedali .

———————————————————————————————————————————————————————-

Zaujímavé slovenské tradície a niekoľko netypických zvykov zo sveta taktiež nájdete na:

“ Poznáte tieto svadobné zvyky a tradície ? “ – https://www.izlato.sk/blog/poznate-tieto-svadobne-zvyky-a-tradicie-n377.html